×
×

גיטלמן רבקה - 29.1.1946

רבקה לבית בן-נתן נולדה בפריז ב- 29.1.1946 להוריה איבון ומרסל

הוריה נפגשו במטהו של דה-גול באלג'יר וביחד עברו את מאורעות מלחמת העולם השנייה, עם סיומה נולדה רבקה. 8 שנים מאוחר יותר נולדה אחותה שקיבלה את השם מרסל משום שהאם לא ידעה אם האבא שהיה חייל במלחמת הודו-סין, עדיין בחיים.
מרבית ילדותה עברה עליה באלג'יר, אך עם פציעתו של האב אשר שירת בחיל הפרשים הצרפתי, עברה המשפחה לצרפת, ומאוחר יותר לגרמניה שם שירת האב כשנתיים בשליחות הצבא הצרפתי.
בגיל 15 עברה רבקה ללמוד בפנימייה של בנות בצרפת שם נשארה עד גיל 19.
מאוחר יותר החלה ללמוד הנדסת בניין בבית הספר הטכני לבניין ותשתיות ציבוריות בפריז, בכוונה להשתלם מאוחר יותר בלימודי הארכיטקטורה, אבל קצב החיים המשוגע של פריז גרם לה לעזוב את עיר האורות ולהמשיך את לימודיה בניצה. מאוחר יותר עבדה כמזכירת מנהל הסניף בחברת בניין גדולה וכמפקחת על אתרי הבנייה באזור, תפקיד אותו אהבה מאוד.
באותה העת הצטרפה למועדון הצניחה של העיר, ובמשך שנות פעילותה במועדון צברה ניסיון, טכניקה ו - 150 צניחות חופשיות ואף השתתפה בכמה תחרויות ארציות.
באחת הצניחות, לרוע מזלה, המצנח לא נפתח בזמן, הרזרבי נפתח מאוחר מידי ורבקה נפצעה קשות ואושפזה חודשים רבים כולה מגובסת. לאחר החלמתה ולמרות החששות, היא המשיכה לצנוח עד סמוך לעלותה ארצה.
בנוסף לעבודתה בחברת הבנייה, עבדה במשרד של הסוכנות היהודית בניצה, שם התוודעה מקרוב לנושא ארץ ישראל והקיבוץ, וכמו יהודים רבים לאחר מלחמת ששת הימים הרגישה גאווה והחליטה לעשות עלייה. לאחר מספר ביקורים בארץ כתיירת החליטה כי ישראל היא המקום שלה.
בשנת 1971 הגיעה לארץ באנייה ונשלחה על ידי הסוכנות ישר למרום גולן, ולמרות קשיי השפה, רצתה מאוד להשתלב בחיי המקום, להשתתף בהקמת קיבוץ חדש ולהקים משפחה.
בשנת 1977 באה בברית הנישואים עם חנן. בשנת 1978 אימצו את ברוך ובשנת 1981 את ירדנה.
רבקה עבדה בחדר האוכל של מרום גולן, במטבח, בטיפול במתנדבים, בנגריה (שם יצרה דברים נפלאים) וגם במתפרה – שהייתה מקור גאוותה והנאתה.
כאשר נסגרה המתפרה, נותרה רבקה ללא עבודה מספקת, דבר שגרם לה תסכול גדול, עליו נוסף גם תהליך השינוי שעברנו.
לאחרונה מצאה רבקה את מקומה בקופה של חדר האוכל, הכירה כל ילד בשמו (גם מישובי הסביבה) וכל חבר וידעה מה אהוב על כל אחד מהאוכלים. היא עשתה את עבודתה ביעילות ובמסירות וקיבלה על כך לא מעט שבחים.
רבקה הייתה סקרנית מטבעה, יצירתית ובעלת כישורים רבים ומגוונים שבאו לידי ביטוי בבישול אוכל גורמה למשפחה, בתפירה סלונית לכלות, בגדי ילדים ותחפושות לפורים. היא עסקה רבות בטיפוח כלבים, צמחי בית וגינה, אהבה טיולים וארכיאולוגיה וכמובן צילום – כמה מצילומיה אף הוצגו אצלנו בתערוכות שונות במהלך השנים.
חודש ימים בלבד ערכה מחלתה. רבים מאיתנו אף לא ידעו על כך, ומי שידע ניסה להתקרב, לעזור ולהשתתף בכאביה ובחששותיה מפני הבאות. לכן גדולה הייתה התדהמה, גדול גם הכאב.
כמו בחייה, כך במותה, בחרה רבקה לעשות את הדברים על פי דרכה.
היא ביקשה להיטמן מחוץ לגולן ולא רצתה שיישאו הספדים במהלך הלוויה: "על כולם אומרים שהם היו נחמדים" אמרה. ולא נותר לנו אלא לכבד את רצונה האחרון.

יהי זכרה ברוך

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל