×
×

לוטן אסתר - 6.7.1922-19.12.1998

תמונות נוספות: 

אסתר לוטן ז"ל  -  6.7.1922 – 19.12.1998

אסתר לוטן נולדה ב – 6.7.1922 באמסטרדם – הולנד, כילדה ראשונה לזוג הורים משכילים ומאושרים. כך נראו חייה באותן שנים מבלי לצפות כמה סבל ורוע צפויה לעבור במהלך שנות חייה.

כבר בגיל שנה התברר שראייתה לקויה והיא על סף עיוורון ואינה רואה צבעים כלל.
למרות המגבלה הקשה של הראייה ובמאמץ רב הצליחה לסיים את לימודיה ולהיות חלק מחברת אנשים רגילה.
כבר בילדותה נתגלו אצלה כישורים יוצאי דופן בתחום הציור והמוסיקה שלצערה לא הצליחה לפתח אותם בעקבות המלחמה.

      

חתונתה הראשונה נעשתה בסתר מתחת אפם של הגרמנים וימים ספורים אח"כ נלקחה עם כל משפחתה למחנה עבודה "פוכט" ומשם הועברה למחנה "וסטרבורג" שהיה מחנה מעבר של יהודי הולנד שמשם הם הועברו למחנות ההשמדה. למזלה היא הועברה למחנה "ברגן בלזן" שלא היה מחנה השמדה. במלחמה הארורה היא איבדה את כל משפחתה: אבא, אמא, 3 אחיות ובעל צעיר שרק נישאה לו. בודדה נותרה בעולם אכזר שכולו רוע ומיד חיפשה את הדרך לעלות לארץ ישראל. בפסח – 1946 באנייה רעועה הגיעה לחופי הארץ כאשר ההודעה על בואה לא הגיעה לקרוביה בארץ והיא הוכנסה למחנה אוהלים בחוף חיפה. למרות אישורי העלייה שהיו בידה ולאחר הסדרת נושאי הקליטה בארץ, הגיעה להכשרה שמטרתה הייתה להקים את קיבוץ עין הנציב. הקמת קיבוץ עין הנציב בתקופה קשה ביותר ובימי מלחמת השחרור לא הייתה קלה עבורה. למזלה הכירה שם את ישראל שלימים נישאה לו. בעין הנציב לא השכילו לקבל את נכותה בתחום הראיה ודרשו ממנה להיות "כמו כולם" דבר שדחק אותה לשולי החברה ואילץ אותם לעזוב את הקיבוץ באמצע מלחמת השחרור חסרי כל. הם הגיעו לדודתה ברמת גן ושם קיימו טקס חתונה צנוע בהשתתפות של פחות מ – 10 אנשים. מיד אח"כ הגיעו למחנה עלית הנוער בנתניה. המשפחה גדלה ושם נולדו שלושה מבין ארבעת ילדיהם.

בגלל עבודתו של ישראל בנגב עברה המשפחה ב – 1953 לבאר שבע, עיר חדשה בהקמתה ובשנת 1960 עברה המשפחה למושב שדמה והפכה להיות חלק מ"ההתישבות העובדת", חלום אותו חלמו היא וישראל כל השנים.

עם יציאתה לפנסיה עברו לגור בקיבוץ מרום גולן במעמד של "הורים בקיבוץ". בערוב ימיה עברה לגור בבית אבות בחיפה ושם חלתה במחלת הסרטן ונפטרה ב – ל' בכסלו תש"ס.

כל ימיה הייתה אישה צנועה, נעימת הליכות, נאמנה למשפחתה, קרובה לעניינים שברוח. הקימה משפחה לתפארת ובכך היה ניצחונה על אלה שניסו להשמידה.

"יהי זכרה ברוך"

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל