×
×

לוטן ישראל - 23.10.29-6.8.2002

תמונות נוספות: 

ישראל לוטן ז"ל  -  23.10.1929 – 6.8.2002

ישראל לוטן נולד ב – 23.10.1923 בעיירה באד – הרספלד שבגרמניה לאמו רינה לנדסברג (ונדרוולדה). אביו נפטר חודשיים מספר לפני לידתו ולכן קראו לו על שם אביו ז"ל.

הוא היה בן זקונים, ילד שישי במשפחה יהודית דתית, בתוך קהילה יהודית קטנה שמנתה 80 משפחות, כמעט כולן שומרי מצוות.

עם סיום בית הספר היסודי עברה המשפחה לפרנקפורט על מנת לגור קרוב לשאר המשפחה. בנובמבר 1938 יצא בבוקר מביתו לבית הכנסת וראה את בית הכנסת עולה באש וגרמנים מכים יהודים בכל מקום. לימים התברר שהאירוע הזה היה אחד ממכלול אירועים שנקראו "ליל הבדולח". הוא הצליח לברוח לביתו ומשם נסע לדודים שגרו באזור לא יהודי בעיר. בבית דודתו פגש רב מארץ ישראל, הוא סייע לו להגיע לרכבת והרב הבטיח שישלח לו סרטיפיקט כדי שיוכל לעלות לארץ ישראל. כך היה ומספר חודשים לאחר מכן עלה ארצה במסגרת עלית הנוער. ילד בן 15 בודד ללא אב ואם. אחיו הבוגר עלה עוד קודם לארץ. אמו נותרה בגרמניה עם עוד 4 ילדים נוספים.

את דרכו בארץ החל בכפר חסידים שם למד לימודי חקלאות. אח"כ השלים ידע בלימודי גננות במקווה ישראל. בתקופת לימודיו במקווה ישראל הצטרף להגנה ולגרעין להקמת קיבוץ עין הנצי"ב. בעין הנציב היה אחראי על תחנת הקשר עם הסביבה שמסרה וקיבלה הודעות בשפת ה"מורס" ועבד בגננות. שם הכיר את אסתר, לימים אשתו.

באמצע מלחמת השחרור עזבו את קיבוץ עין הנציב למחנה עלית הנוער בנתניה. לאחר זמן עבד כמדריך חקלאי במושבי הנגב. בגלל המרחק למקום העבודה עברה המשפחה לבאר שבע ולהם כבר 3 ילדים. בשנת 1960 בעקבות קריאה לעבור מהעיר אל הכפר עברה המשפחה למושב שדמה. במושב שדמה נתמנה עד מהרה ליו"ר הועד וגם שם שימש כמדריך חקלאי במושב כפר הריף.

לימים חלה ונאלץ לנטוש את עבודתו אותה מאוד אהב ונאלץ לעבוד בעבודות שלא היו לרוחו. ההתדרדרות אילצה את המשפחה לעזוב את המושב ולעבור לגור בגדרה ומשם לאחר כמה שנים עברו למרום גולן. במרום גולן עבד בדואר ומצא שוב פריחה בחייו. בשנים האחרונות לחייו עברו לבית האבות בחיפה שם נפטרה אסתר אשתו ולאחר מספר שנים חלה ונפטר גם הוא.

ישראל היה איש חרוץ, נעים הליכות, מסור ונאמן לחברה, צנוע בהלכותיו ומסתפק במועט. הוא נתן דוגמא אישית לסובבים אותו וביחוד לילדיו שהלכו בדרכו.

"יהי זכרו ברוך"

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל