×
×

מנדל שמוליק-20.1.1952-8.8.2013

ב- 20 לינואר 1952 נולד שמוליק בתל אביב  ללינה ואליהו מנדל ולאחיו מיכאל.
בגיל 6 חודשים עברה המשפחה להתגורר ברעננה, שהייתה אז מושבה קטנה וירוקה. כילד, כמו גם בבגרותו אהב שמוליק את המרחבים, הטבע והטיולים והיה ילד חרוץ, סקרן ומוכשר אשר עבד בחקלאות, שיחק בחוג דרמה ושר במקהלה. כבר כילד אחת התכונות הבולטות שלו הייתה יצירת קשרים חברתיים ומלבד החבריות בבית הספר השתתף דרך ארגון האו"ם לתרבות ומדע בהתכתבויות עם ילדים מחו"ל. בשנות העשרה למד בתיכון אוסטרובסקי במגמה ריאלית והשתתף במחנות נוער שוחר דעת בארץ ובחו"ל.
בכיתה ד' הצטרף בעקבות אחיו מיכאל אל תנועת הנוער מכבי שם השקיע את מרבית זמנו ומרצו. התנועה הייתה לו לבית שני ושם צמח להיות מדריך נערץ ואהוב על כל חניכיו.
אהבותיו הגדולות היו מתמטיקה ופיסיקה. בסוף התיכון השתתף במחנה של נוער שוחר מדע בכור האטומי בנחל שורק שם ביצע ניסויים עם חומרים שונים והיה בטוח שעתידו כמדען בפיסיקה גרעינית מובטח.
אך ב- 1969 הגיעו נציגים ממרום גולן משה דוידי ודורון בוגדנובסקי, לגייס צעירים ליישב את מרום גולן ושכנעו אותו להצטרף לגרעין "טל", גרעין נח"ל פרטי למרום גולן. את השל"ת המוקדם בילה עם הגרעין בקוניי נטרה .לאחר הטירונות נפצע בתאונת אימונים. בעקבות הפציעה משלא יכול היה לתפקד כחייל קרבי החליט להמשיך בחל"ת בהדרכה והקמה של גרעיני נח"ל במכבי צעיר, מהם הגיעו שניים למרום גולן וגרעינים נוספים לעין זיוון. לאחר שגייס גרעינים חדשים שב למרום גולן ועבד בטוף כמפעיל ציוד כבד במחצבות באבו נידה ובתל פארס. לקראת סיום השל"ת המאוחר התמנה לאחראי במפעל גונית, המפעל הראשון של מרום גולן אשר שימש ליציקות תבניות פסלים.
עוד בזמן השירות הצבאי התמנה לגזבר ולאחר מלחמת יום הכיפורים התמנה למזכיר הקיבוץ והוא בן 24 בלבד. כך כתב אז בעלון הקיבוץ "עלי גולן":
"מרום גולן היא ביתנו. שכל אחד מאיתנו אחראי לכל פעילות הנעשית בתחום החברתי או המשקי, בכל מגזר שהוא בקיבוץ, במידה שווה של אחריות וכל אחד מוכן לתרום כמיטב יכולתו ובמרב המאמצים לקלוט, לפתח ולקדם. החל מהמעגל המצומצם של הדירה והמשפחה, במעגל המשפחות השכנות, בחדר האוכל, בענפי השירות ובענפי הייצור. המשימה הגדולה שבחיינו, היא ליצור מכל קליפות האוכלוסייה המרכיבות את מרום גולן, גרעין מלוכד. לערב את החברים בצורה פעילה בפיתרון בעיות, במחשבה על נושאים עקרוניים יותר ועקרוניים פחות, בנושאים כלכליים ותרבותיים. לתת לכל אחד את האפשרות לקידום אישי, להתפתחות בתחום אליו הוא שואף, ליצור מערכת יחסים פוריים בין חבר לחבר, בין חבר למוסדות בתחום המשק, בין הקיבוץ לקיבוצים השכנים, בין הקיבוץ לתנועת הקיבוץ המאוחד, בכל אלו, יש צורך בסובלנות ובנכונות. את הפקעת הסבוכה של הקשרים נתיר קשר אחר קשר. תמיד ניתקל במכשולים, בבעיות חדשות, בקשרים חדשים. יהיה עלינו להתמודד בבעיות קטנות יום יומיות, בבעיות גדולות יותר – ביטחוניות, פוליטיות. לכל אלו נוכל, באם לא נצפה שאחרים יפתרו בעיות אלו, במעגלים הקטנים שבחיינו ובמעגלים הגדולים, באם יהיה כל אחד מסור לתחום עליו הוא אחראי ונכון לתרום בתחומים אחרים, זה הבסיס שעליו נחזק את הבית, שעליו נבנה את קיבוץ מרום גולן טוב יותר".
לאחר שסיים את תפקידו כמזכיר יצא ללימודי מדעי המחשב בטכניון אשר בסיומם חזר לקיבוץ והתחיל בחיפוש אחר מפעל. כשהוחלט להקים את מפעל המנועים בנטל ניהל אותו ועסק בשיווק, ארגון ובניית המערכים בו.
בנוסף לניהול המפעל, היה מעורב בוועדות השונות בקיבוץ, במזכירות, ובנושאים חברתיים כלכליים ותרבותיים. הרבה מהחגים ומהאירועים השונים במרום גולן כתב ולעתים אף ביים והשתתף בהם.
ב- 1988 הקים את הוועדה הכלכלית במרום גולן במסגרת הפרדת עסק מקהילה ותיפקד כיו"ר במשך שנים רבות.   
בנוסף לניהול המפעל, היה מעורב בוועדות השונות בקיבוץ, במזכירות, ובנושאים חברתיים כלכליים ותרבותיים. הרבה מהחגים ומהאירועים השונים במרום גולן כתב ולעתים אף ביים והשתתף בהם. ב- 1988 הקים את הוועדה הכלכלית במרום גולן במסגרת הפרדת עסק מקהילה ותיפקד כיו"ר במשך שנים רבות בין יתר עיסוקיו היה פעיל בוועד יישובי הגולן, חבר ברמה לישראל ובין מקימי הדרך השלישית.
וכך כתב שמוליק בחג ה- 25:
" מרום גולן- קיבוץ שנולד מתוך מלחמה קצרה, אפופת תהילה, אל תוך תקופה גועשת ומרובת סערות. כמו עץ שניטע ומכה שורשיו לאט לאט אך עמוק, אל תוך אבני הבזלת השחורות. ובתוך כל הטבע הפראי, בין הרי הגעש, בערבוב הצבעים הזה – לובן החרמון, שחור הסלעים, ירק החורש וצהוב הקוצים – בתוך כל זאת, האדם.
האדם, כמו עץ האלון והארז, צומח אט אט בלהט הקיץ ובסערות החורף, קורא תיגר על פגעי הזמן, ומצמיח אילנות חדשים ורכים.
האדם כעצי הדובדבן והתפוח לסוגיו השונים, מהם בעלי פירות מתוקים ומהם חמצמצים, אך כולם נותנים פריים.
והאדם הזה, הוא אנחנו, שחיים כאן, ובונים כאן את ביתנו לאורך שנים, לעומק הסלעים. ומרחיבים את גזעינו, ומעבים את שורשינו, ומצמיחים נטעים חדשים, עד כדי כך, שאם יבוא ביום מן הימים הכורת, כמעט יהיה זה בלתי אפשרי לנתק אותנו מן האדמה ומן הסביבה הזאת, שבה בכל עץ יש מן האדם, ובכל האדם – מן העץ".
משנת 1993 ועד 1997 עבד שמוליק בתק"מ בתור מרכז וועדת משק. כחלק מתפקידו היה אחראי על כל המלווים המשקיים שליוו את הקיבוצים ואף ייצג את התק"מ בתנובה. בשלבים מאוחרים יותר גם היה יו"ר של ארגון הקניות המרכזי של משקי התק"ם, אחראי על חברת הביטוח, שותף לעיצוב הסדר הקיבוצים המשלים ועוד. בתום תפקידו שימש כיו"ר במועצות מנהלים של קיבוצים רבים ופעל כדירקטור בקיבוצים ומפעלים קיבוציים ובקרן פנסיה עתודות.
באוגוסט 74 נישא לטובה אותה הכיר עוד בקוניטרה ולימים נולדו 4 בנותיו – נטע, מור, סמדר ועטר. היה אבא למופת רגיש, אוהב, חם, מצחיק, תומך, מחבק ואנציקלופדיה מהלכת על שתיים בכל תחום ותמיד שם בשביל טובה והבנות והן בשבילו.  
שמוליק היה אוהב אדם, טבע ודעת. את הקיבוץ שהיה ממקימיו תמיד אהב ועד נשימתו האחרונה ניסה לעזור בכל דרך. בכל הרבדים בחייו האמין בדרך של אמת, כנות ויושר ורדף צדק.
בשנת 2013 נאבק שמוליק במחלת הסרטן. הלך לעולמו בשקט ובשלווה אשר כל כך מאפיינים אותו. במותו ציווה לנו להמשיך את דרכו בערך החשוב מכולם "ואהבת לרעך כמוך"

יהי זכרו ברוך.

ספירת מלאי – שיר שנכתב ע"י שמוליק לכבוד חג ה – 25

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל