×
×

שיטות חימום

ראשוני מרום גולן שגרו בקוניטרה, לא הכירו ולא התנסו בעוצמת הקור של צפון הגולן. כשעברו לקוניטרה ומצאו בה תנורי "שמס" סוריים, החליטו שהם בודאי אינם מתאימים, זרקו את השמסים והביאו לקיבוץ את שיא הקדמה והטכנולוגיה, את יצירת הפאר... "הפיירסייד".
שמחים וטובי לב חיכו החלוצים לחורף הראשון. כשהחלה הרוח הקרה לנשב והטמפרטורות ירדו, התאספו החברים סביב תנור ה"פיידרסייד" בציפייה דרוכה לבאות. הם קראו את הוראות ההפעלה, סובבו את הכפתור והדליקו אש בתנור. אולם שוד ושבר... התנור חימם כמו גפרור בקוטב.
החורף היה קשה מאוד, הקור חדר לעצמות, שלג וברד ירדו ללא הפסק והראשונים התכרבלו במעיליהם וישבו קפואים ליד תנורי ה"פיירסייד".
יום אחר עצר יהודה הראל את מכוניתו כשבתא המטען שוכב תנור חדש, תוצרת חוץ, שהביא אביו משוודיה. יהודה התקין את התנור בחדרו כשמסביבו התאספו החברים מקווים לחמם את גופם.
יהודה הפעיל את התנור בהתאם להוראות, אולם התנור סרב לחמם ואז הסתבר שהוא רק דגם. אז מה עושים? יותר אי אפשר לחיות כך. אז נזכרו החלוצים בתנורי ה"שמס" הסוריים שהיו זרוקים בחצר והחלה נהירה המונית אל התנורים. כל אחד ביקש לעצמו את התנור הטוב ביותר והזוכים התהלכו במשק עם חזה מנופח מגאווה.
יום אחד פנה אברמל'ה לעדה ואמר: "ראיתי בתחנת המשטרה תנור מעולה, האם תעזרי לי לסחוב אותו?"
"לגנוב מהמשטרה?", "השתגעת?!" תמהה עדה. לאחר שיחות שכנוע רבות, נעתרה עדה לבקשת אברמל'ה.
נכנסו שניהם לתחנת המשטרה בקוניטרה בלב הולם אך עם ארשת פנים שלווה ורגועה. בקצה החדר עמד תנור מרובע – "זה" אמר אברמל'ה והצביע על התנור.
הרימו עדה ואברמל'ה את התנור ובכוחות משותפים החלו להתקדם לקראת היציאה, כל זאת לנגד עיניהם הנדהמות של שוטרי התחנה.
"לאן אתם לוקחים את התנור?" שאלו השוטרים. "אמרו שאפשר לקחת" ענו שניהם במקהלה.
התנור הוצב, ברוב פאר והדר, בחדרו של אברמל'ה שזכה בעיצומו של חורף מקפיא, לישון בשלווה בחדר חם ונעים.

     מרום גולן ראשית הקיבוץ       

      

 

 

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל