×
×

מזנון "גולן"

בקיבוץ מרום גולן הצעיר, לא היה ממה להתפרנס. חיפשו ענפים מהם יוכל המשק להרוויח כסף וההחלטה נפלה: יש להקים במקום ענפי אירוח: מזנון, בית מלון ותחנת דלק שישרתו את כל הבאים לרמת הגולן.
באותה תקופה היה מרום גולן הישוב היחידי בצפון הגולן. ברמת הגולן היו הרבה מאוד חיילים שחיפשו מקום לשתות משקה קר, פועלים שעסקו בביצורים וחיפשו מקום לינה ומקום לאכול ובעיקר מבקרים. ישראלים מכל הארץ באו לטייל ברמת הגולן לראשונה בחייהם.
לכן, מה טוב יותר לקיבוץ מתחנת דרכים בה יוכלו למלא דלק במכונית, לאכול ולנוח.
חולמים ועושים. גיורא, עדה, יהודה וכרמל היו בצוות הראשון שפתח את המזנון ליד קוניטרה. לקחו בית סורי ישן, ניקו קצת, הביאו מקרר סורי שהועמד במרפסת ובמרכז העמידו דלפק פורמייקה מכוער שהגיע ממועדון הסורים בקוניטרה.
בבוקר הכינה עדה סנדוויצ'ים טעימים, הכניסה משקאות למקרר וחיכתה לקונים. אך עד הצהריים לא הגיע אף אחד למזנון.
החליטו שאין ברירה ושלחו את גיורא לכביש. עמד גיורא על הכביש, נפנף בידיים וסימן למכוניות ולאוטובוסים לעצור. כשאלו עצרו, הפנה אותם גיורא למזנון (שכלל לא נראה מזנון), שם חיכתה להם עדה ומכרה. ומה עשה יהודה? יהודה עמד עם מגב והוריד את המים שנזלו ונזלו מהמקרר.
זאת הייתה ההתחלה – בהמשך, נכנסה ציפקה למזנון. שברה קירות, צבעה, ניקתה, קנתה ציוד חדש: שולחנות, כיסאות, כלים והפכה את המזנון למסעדה של ממש.
מכל רחבי הארץ נהרו אוטובוסים, עמוסי אנשים, לאכול במזנון המפורסם של הגולן. וחברי מרום גולן – עומדים ומשרתים את האורחים, מבשלים, מנקים, מגישים ומה לא...
ציפקה הייתה נוהגת להזמין אנשים חשובים למזנון. ואז, במשך כל היום טרחו וערכו, בישלו ונלחצו, כדי שהאירוח יעבור ללא פגם.
יום אחד עמדה להגיע למזנון משלחת אנשים חשובים במיוחד – קצינים גבוהים מצה"ל ואלוף פיקוד הצפון. מאכלים מיוחדים וטעימים הוכנו לכבוד האורחים – הכינו את המנה המפורסמת של המזנון, "חציל גולן" ולקינוח הכינו פודינג. הכל היה מוכן וערוך.
ורדינה ואורי לבנון עמדו ליד הכיור ושטפו כלים.
לפתע - החליקה צלוחית זכוכית מידה של ורדינה וצנחה היישר לתוך קערת הפודינג המחכה לאורחים. רעדה ורדינה מפחד: מה תגיד לציפקה? והרי האורחים אמורים להגיע בכל רגע. אורי ניסה לשכנע את ורדינה להודות, אך ורדינה, רועדת מפחד, השביעה את אורי שלא יאמר מילה.
אספה ורדינה את שברי הזכוכית שראתה, חילקה את הפודינג לצלוחיות והגישה לאורחים.
האורחים העתירו מחמאות רבות על האירוח, אכלו ולא הרגישו.
וורדינה – לא ישנה יומיים מרוב דאגה, שמא נתקעה למישהו חתיכת זכוכית בגרון.
למזלנו – עבר העניין בשלום.

         

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל