×
×

הפינוי

שבת הייתה, ולא סתם שבת, אלא שבת חג – יום הכיפורים תשל"ג.
מקלטי הטלווזיה והרדיו היו סגורים והציבור, ברובו, שהה במשק.
שבת שקטה ושלווה. עד...
הציבור הלך לאכול ארוחת צהריים בחדר האוכל הישן. באמצע הארוחה הושלך הס בחדר האוכל. אלי זיו המא"ז (מפקד אזור), הודיע לכולם:
"עד השעה 14:00 יש לפנות מהמשק את כל הנשים והילדים. התדהמה הייתה גדולה ואלי זיו הוצף בשאלות. הסתבר שכבר לפני הצהריים נפגשו אלי, יהודה הראל ומנחם שיינמן עם מזכירות הקיבוץ המאוחד ועם הצבא וההוראה שלהם הייתה ברורה – יש לפנות מיד את האוכלוסייה הבלתי לוחמת מכל ישובי הגולן אל ישובי העורף. היו ידיעות ברורות שעומדת לפרוץ מלחמה. כל הנשים מיהרו לבתיהן. חפצים נארזו, החלונות הורדו והתריסים נסגרו. כולם היו מוכנים בזמן והחלו להתאסף ליד בתי הילדים – ילדים, נשים וגברים. במקביל נארזו במהירות בגדי הילדים ושאר חפצים חשובים והכל הועמס על ה"דבלים" (טנדר פורד).
כולם חיכו לאוטובוסים – חרדים ועם המון שאלות להן לא הייתה תשובה. ואז...
בשעה 14:00 החלה הפגזת מטוסי מיג סוריים על תל אביטל ועל המשק.
בריצה – נכנסו כולם למקלטים (מתורגלים כבר בהפגזות וירידות למקלטים). ובמקלט עדיין "דממת אלחוט". הרדיו לא שידר עדיין והאנשים, בלי ידיעות, בלי לדעת מה קורה בכל המדינה. הוראות ומידע החלו להגיע ברשת הפנימית ובמפקד אוכלוסיה פנימי הסתבר שכולם בריאים ונמצאים במקלט. מאוחר יותר התחיל גם הרדיו לשדר והתחילו לשמוע סיסמאות גיוס רבות. היה כבר ברור שהפעם לא מדובר ביום קרב או פעולה מבצעית, אלא עומדת לפרוץ מלחמה.
הישיבה במקלטים התארכה מאוד וכבר חולק מזון לילדים והמבוגרים וכולם התארגנו ל"ישיבה ארוכה".
בשעה 17:00, עם רדת החשיכה, הגיעו האוטובוסים. נאמר לכולם – נשים וילדים, לעלות במהירות לרכבים. עם ילדים ביד אחת ומזוודה בשנייה, בפחד אמיתי, עלו המפונים לאוטובוסים. פרידה אחרונה מהגברים והאוטובוסים החלו לזוז.
חושך מסביב, שקט שלפני הסערה. בפנסים כבויים ובנסיעה איטית נסעו האוטובוסים. דרך ווסט – גונן – מחניים – ראש פינה ואחר כך היישר לקבוץ בית השיטה – המארח.
הגברים פונו למחרת, לאחר ויכוחים סוערים והבנה שאין כל ברירה אחרת. חלקם פונו לקיבוץ הגושרים וחלקם מיהרו והצטרפו ליחידותיהם בצבא.
שלושה שבועות שהו הנשים והילדים בבית השיטה. שלושה שבועות קשים לכל אחת ואחד, בעיצומה של מלחמה קשה בה נהרגו ארבעה מחברי המשק: אברמל'ה, קובי, מנצ'י ומנחם ז"ל.
ואחר כך חזרה למשק – אוספים את השברים ומתחילים מחדש.

              

  

שנת ה - 50 למרום גולן

הצרכניה וחדר האוכל

פתוח לחיים גולן

שמורת אלונים

סביבה ירוקה

מרכז איזורי

פירות גולן

תיירות מרום גולן

טוף מרום גולן

בנטל